V sobotu 1. marca 2025 sa v priestoroch ParkHotela Čingov v nádhernom prostredí Slovenského raja uskutočnilo v poradí šieste stretnutie členov Národného obrodenia (NO) – koordinátorov pracovných skupín a vedúcich spoločenstiev ľudí na celom Slovensku. Hlavným cieľom podujatia bolo zhodnotiť doterajší vývoj iniciatív, predstaviť nové strategické koncepty a načrtnúť kroky vedúce k napĺňaniu vízie spravodlivej spoločnosti založenej na hodnotách spolupráce, tvorivosti, porozumenia a mravnosti.

Jednou z kľúčových tém bola otázka fylogenetického vývoja spoločnosti a mechanizmov, ktoré vedú k tomu, že do riadenia štátu sa často dostávajú jednotlivci s hodnotami odlišnými od väčšiny populácie. Účastníci sa zhodli na tom, že súčasná partokracia ovláda všetky piliere moci, pričom historický model trojdelenia moci už neodráža realitu dnešného sveta. Diskutovalo sa o potrebe nanovo definovať piliere moci, či správy štátu a vytvoriť pre ne účinné protiváhy, aby sa zabezpečilo funkčné riadenie spoločnosti v prospech jej občanov.

Dohodlo sa, že diskusie a výstupy pracovných skupín budú vedené v prísne vecnej  a konštruktívnej rovine.

Významnou témou bola tiež otázka priamej demokracie a sfunkčnenia referenda ako legitímneho nástroja rozhodovania občanov. Prezentované boli konkrétne návrhy na jeho implementáciu do praxe, pričom sa kládol dôraz na zvýšenie povedomia verejnosti o možnostiach aktívnej účasti na správe štátu. Cieľom je posilniť občiansku spoločnosť a umožniť ľuďom, aby rozhodovali o kľúčových otázkach priamo.

V oblasti kultúry a národnej identity boli predstavené výsledky uplynulého roka – organizácia tradičných sviatkov, výstav, koncertov a seminárov, ako aj aktivity pre deti a mládež, ktoré zaznamenali široký spoločenský ohlas. Predložené boli aj krátkodobé, strednodobé a dlhodobé ciele pre Koncepciu národného vzdelávania, ktorej cieľom je podporiť občianske a historické povedomie a posilniť národnú hrdosť.

Diskutovalo sa tiež o úspechu verejných stretnutí pod názvom „Čaj o piatej“, ktoré prebiehali v rôznych regiónoch Slovenska. Vzhľadom na pozitívnu odozvu verejnosti sa plánuje ich rozšírenie do ďalších miest, pričom ich hlavným cieľom je posilniť občiansky dialóg a podporiť otvorenú diskusiu o budúcnosti spoločnosti.

Dôležitou súčasťou programu bolo predstavenie konceptu spravodlivej spoločnosti, ktorý zdôrazňuje hodnoty zdravého rozumu a primeranej dostatočnosti. Tento dokument bude slúžiť ako podklad pre ďalšiu prácu pracovných skupín a má ambíciu stať sa inšpiráciou pre nové prístupy k riadeniu spoločnosti.

V oblasti ekonomiky boli odprezentované návrhy alternatívneho finančného systému pre menšie komunity. Diskutovalo sa o možnosti pilotného testovania v praxi, pričom bol predstavený konkrétny model menšej obchodnej prevádzky, kde by sa nové princípy mohli overiť.

Neodmysliteľnou témou bola aj história a jej úloha v rozvoji spoločnosti. Zdôraznená bola potreba poznania minulosti, aby sa zabránilo opakovaniu chýb a manipulácii zo strany mocenských štruktúr.

Najdôležitejším bodom sobotného stretnutia bola reštrukturalizácia pracovných tímov (rezortov) na čele s koordinátormi, do ktorých sa môžu zapojiť všetci členovia, či sympatizanti a podporovatelia Národného obrodenia.

Medzi hlavné priority do budúcnosti bude zvýšenie povedomia o činnosti NO – či už prostredníctvom sociálnych médií, médií alebo osobných kontaktov.

Významným bodom programu bola aj medzinárodná spolupráca. Hostia z Národného obrodenia Českej republiky privítali možnosť užšej koordinácie s NO na Slovensku a vyjadrili záujem čerpať inšpiráciu z jeho aktivít. Spoločným cieľom je posilniť národné obrodenie v oboch krajinách a hľadať riešenia na aj výzvy, ktorým čelia dnešné spoločnosti, ako je migrácia, kríza vzdelávacieho systému či ohrozenia spojené s umelou inteligenciou.

Toto stretnutie potvrdilo rastúci význam NO ako platformy pre formovanie nových myšlienok a inovatívnych riešení, ktoré môžu napomôcť budovaniu novej spravodlivej spoločnosti a našej budúcnosti bez potreby politických strán.