Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

KORENE

13 júla

Korene: Festival Slovanskej Kultúry

Archeopark Hradisko je projektom „jediného muža“. Človeka, ktorý jedno ráno vstal a povedal si, že vytvorí miesto, kde ožije história. Miesta, kde sa minulosť spája s prítomnosťou, kde sa deti našich detí a ich deti dotknú živej histórie našich prapredkov – Slovanov.

Hradisko v sebe spája Archeopark v podobe slovanského hradiska, historickej lukostrelnice a malého amfiteátra pre nekomerčné kultúrne podujatia a dielničky. Nachádza sa len 10 minút od centra mesta Lipany, v tichej lokalite a tesnej blízkosti troch veľkých rybníkov, priamo na cyklotrase EuroVela. Hneď vedľa Archeoparku je malý Zverinec (ďalší samostatný projekt 😊), v ktorom je množstvo kontaktných zvieratiek, chodia tam rodiny s deťmi, deti zo škôlok a škôl a vidia živé zvieratká, vedia si ich pohladiť, niečo sa o nich naučiť, poprípade povoziť.

Hradisko vyrastalo na značne zarastenom a znečistenom pozemku. Po mesiacoch klčovania a čistenia pozemku od čiernych skládok nastal čas na jeho postupnú výstavbu. Strážne veže prepojené mostíkom, Kotol ako miesto určené na výcvik slovanských bojovníkov, polozemnice no aj hrnčiarska dielňa. V pláne je ešte kováčska vyhňa a veľká sieň. Miesto, kde sa stretávali starešinovia občín a spoločne s kniežaťom dŕžavy riešili budúcnosť slovanského národa.

Pri výstavbe pomáhala celá rodina, no pomocnú ruku podali aj kamaráti, ale aj nadšenci histórie. Naplnenie vízie však ide veľmi pomaly. Od začiatku výstavby Archeoparku Hradisko už uplynulo 9 rokov, a to si medzi tým už prešiel čiastočnou rekonštrukciou. Čaká nás ešte mnoho práce, kým si budeme môcť povedať. „Konečne máme hotovo“.

No na to všetko sú potrebné tri veci: peniaze, peníze a peňeži. Občas sa nám síce podarí získať malý finančný obnos z grantových výziev a niečo z 2% z dane. No v podstate je celá výstavba a chod Zverinca i Archeoparku financovaná z vlastného vrecka jeho zakladateľa a príspevkov za vstup do areálu ako aj kultúrnych podujatí, ktoré sa konajú v priebehu roka.

Najbližšie sa môžeme vidieť na festivale slovanskej kultúry Korene-13.07.2024, Noci strašidiel- 10.08.2024 a Rozprávkovom festivale Kocúrkovo- 11.08.2024, poprípade aj 21.12.2024 na slávnosti zimného Slnovratu.

Podporiť nás môžete dobrovoľníckou činnosťou (na tel.č. 0918 303 174), zdieľaním všetkých našich príspevkov na sociálnych sieťach širokej verejnosti, poprípade akoukoľvek formou, ktorá Vám napadne a samozrejme budeme vďační aj za Vaše finančné príspevky na účet Archeoparku Hradisko:

SK59 0900 0000 0051 7685 9938

Ďakujeme.

Podrobnosti

Dátum:
13 júla

Miesto udalosti

Hradisko Lipany
Lipany, Slovenská republika
View Miesto udalosti Website

Organizátor

Hradisko Lipany
Email
hradisko.lipany@gmail.com
View Organizátor Website