Riešenie č. 2/2022
Zásadné riešenia – opatrenia na zníženie inflácie – môže prijať len štát a centrálna banka. Pokúsime sa vymenovať možné okamžité opatrenia na komunitnej úrovni. V prvom rade ide o premenu peňazí na reálne hmotné majetky (pôda), na cenné kovy, teda nákup šperkov, pričom vhodnejšie je obstarávať si investičné striebro ako zlato. V druhom rade ide o zásobenie sa väčším množstvom predmetov nevyhnutných na prežitie. Ide o potraviny, ale aj iné predmety, energie a tovary, ktoré sa dajú využiť v prípade krízy pre vlastnú potrebu, prípadne i na výmenu.
Konkrétne ide o nákup väčších množstiev – až 100 kusov či balení do zásoby. Vymenujeme tie v istom zmysle najdôležitejšie. Je to zásoba vody – ak rodiny nemajú vlastné studne, zásoba pohonných hmôt, palivového dreva či uhlia, ale aj plynu, a príslušných spotrebičov – kotlov či pecí na spaľovanie dreva, plynu či tekutých pohonných hmôt. A vymenujeme aj konkrétne predmety, ktoré by mohli byť v prípade krízy nenahraditeľné. Sú to zápalky, voskové sviečky, lieky proti bolesti, čipky, vitamíny, cukor, múka, čaje, káva a kakao, sušené mlieko, biely lieh, ryža, jedlý olej, bravčová masť, soľ, korenie, špagety, trvalé cestoviny, cigarety, mydlo, šampóny, zubná pasta, tampóny, toaletný papier, žiletky, holiace prístroje, batérie rôzneho typu, petrolejová lampa, petrolej, generátor na výrobu elektriny, solárne svietidlá.
Pravdaže prichádzajú do úvahy aj ďalšie opatrenia, ako je zavedenie vlastnej (lokálnej) meny, zriadenie komunitnej, družstevnej sporiteľne, systému, s ktorým mali Slováci skúsenosti ako prví na svete už v roku 1845.

TOPlist