#6301
Miroslav DornenmauerMiroslav Dornenmauer
Účastník (Participant)

Od Ivana:

Bojujeme o zachovanie našej identity
Politika žiaľ slúži na to aby rozdeľovala ľudí, naopak umenie a kultúra by ich mala spájať. Aj preto by som bol rád, keby sa do politiky vrátilo viac kultúry a v kultúre sa menej politizovalo.

Pred časom som vstúpil som do politického hnutia, aj keď som si myslel, že v živote do žiadnej strany nikdy nevstúpim. Stalo sa tak cez „Koronovú mediálnu kampaň“– lebo inak ani neviem to, s čím nás dva a pol roka trápili, pomenovať. Zdravotnícky problém mediálne nafúkli a zneužili na manipuláciu a vystrašenie miliónov ľudí po celom svete. Niektorí sa nechali zastrašiť, uverili rečiam o strašnej pandémii a nechali sa testovať a očkovať. Ja a mnohí ďalší, ktorí sme neuverili, sme sa snažili aj nejako prejaviť svoj nesúhlas, protestovali sme. Ja napríklad so somárom pri celoplošnom testovaní, s capom pri zatváraní malých hraničných priechodov, s krížom na „Veľkonočnej krížovej cyste“. Čo som tým dosiahol? Minimálne dobrý pocit, že som svoj postoj k celosvetovej manipulácii dal najavo. Myslím, že hnutie Republika má potenciál bojovať za Slovensko a proti globalistickým hrôzam, ktoré na nás chrlí Európska únia. Ja sa snažím v mojej práci na poli kultúry a divadla, ale aj doma na farme žiť tak, aby som nadviazal na tradície našich predkov.
Čo by som robil, ak by som sa prekrúžkoval do parlamentu? V prvom rade pokračoval v tom, čo som už dávno začal a čo stále robím. Založil som divadelný festival „Senická divadelná horúčka“, na ktorý pozývame amatérske i profesionálne divadlá, pôsobiace v našom Záhoráckom regióne, vystupujú tu i súbory z celého Slovenska aj blízkej Českej republiky. Dôležitým znakom všetkých produkcií je, že sú nekomerčné. To znamená, že umenie robia preto, aby sa stal svet lepším a nie preto, aby na tom zarobili. Takéto tvorivé umelecké zoskupenia sa nájdu stále po celom Slovensku a ich tvorbu treba podporovať, lebo vychádza zo srdca.
Ďalšou aktivitou, ktorú sme na Záhorí rozbehli v roku 2008, bol vznik recesistickej „ZSSR – Záhoráckej sebjestační, svojpomocní rebubliky“, zvolili sme prezidenta, menovali Záhorácku vládu, v Senici máme Záhorácku stenu slávy, kde sa umiestňujú na ozubené kolieska mená slávnych Záhorákov. Rád by som nadviazal na túto aktivitu a ako správny lokálpatriot, región Záhorie viac propagoval po celom Slovensku, ale aj v zahraničí. Myslím, že máme návštevníkom čo ponúknuť na poli kultúry, turistiky i pracovných príležitostí.
Neposlednou prioritou, ktorú by som chcel ako politik presadzovať je samostatnosť nášho regiónu z hľadiska zdravých potravín. Podpora malých fariem a samozásobenie sa vlastnými biopotravinami, je určite najsprávnejší spôsob na budovanie zdravého životného štýlu, ale i naozajstnou revolúciou proti globálnej závislosti na všetkom, čo nám vozia. Platíme za to čoraz viac, nielen peňazí, ale hlavne svojim zdravím. Viem o čom hovorím, nakoľko sám mám malú farmu, kde chovám zvieratá pre vlastnú spotrebu i pre známych a dá sa to zvládnuť aj popri zamestnaní. Myslím, že takto môžeme aj prakticky pokračovať v dedičstve našich otcov a uchrániť odkaz našich predkov pre budúce generácie. Ale, hlavne mi ide o zachovanie duchovného odkazu, ktorý sme zdedili po našich predkoch. Tým odkazom je naša identita a tá sa komplexne zobrazuje v našich životoch, kultúre, náboženstve i v zamlčaných dejinách.

Ivan Fodor
august 2023