Do relácie Ako ďalej (191) [Pokračovanie v obrodení – Ako ďalej ČR ?] si Rastislav Ruman pozval Jiřího Havla , aktivistu a vlastenca.

Aj v Českej Republike doba kovidová zjednotila ľudí na hľadanie myšlienky ako má ďalej fungovať spoločnosť. Nie je to zjednotenie na hľadaní nejakého vodcu. Ľudia opakovane hlasujú za vodcov, ktorí už opakovane zlyhali. Tadiaľ cesta nevedie. Vzniká veľké množstvo iniciatív, ktoré kritizujú politiku, je veľmi veľa náčelníkov (bez vízii zmeny, iba seba vidia a presadzujú pri najbližšej výmene figúrok).

Takýmto iniciatívam ale chýbajú indiáni. Čaká sa teda na skutočnú silu, ktorá zmení systém.

Jiří Havel skonštatoval absolútnu krízu kádrov. Systém politických strán ako keby kopíroval charakteristiku kapitalizmu (konkurencia, vykorisťovanie, pohlcovanie druhých), tak aj politické strany navonok hovoria, že chcú pre ľudí iba to najlepšie, ale navzájom medzi sebou súperia, kanibalizujú sa navzájom, pri tom súboji o udržanie už po voľbách na ľuďoch nezáleží. Tento klientelistický systém nedáva šancu každému, zvýhodnení sú Tí s kapitálom a kontaktami.

Systém je natoľko prehnitý, že musí dôjsť ku skokovej zmene, inak ostáva naďalej iba voliť medzi zlom a horším zlom. Ale ku zmene to speje. Noví rádobynáčelníci sú väčšinou populisti bez návodu na zmenu, používajú skratkovité a veľmi primitívne heslá, útočia na súčasný establišment. Zvyčajne je to postačujúce pre výmenu figúrok bez plánu.

Verejnosť už neverí žiadnej aktivite, vždy je podozrenie, že každá aktivita je len za účelom ďalšieho zámeru výmeny figúrok. Potom v ČR zavládla mantra spájania. “Musíme sa všetci spojiť !” (najlepšie sfúzovať k niektorému náčelníkovi, pokiaľ má fúzujúca iniciatíva aj indiánov, o to je žiadanejšia).

Ďalšia mantra je: “Proč se nechcete spojiť ?!” A akú máte teda u vás predstavu, ako si predstavujete budúci systém ? Potom vysvitne, že takíto “náčelníci” nemajú absolútne žiadnu predstavu, ako by mal systém vyzerať. Už vôbec nie je dôvodom na pripojenie sa k niekomu len preto, lebo má kapitál, zabezpečí volebnú kampaň, a musíme hlavne rýchlo … Nuž na to platí Komenského: Všeliké kvaltováni toliko pro hovadá dobré jest.

Preto je potrebné naše národy vzdelávať, aby chápali, že súčasnými mechanizmami (partokratický systém) zmenu nedosiahneme.

Celú reláciu si môžete vypočuť kliknutím na banner vyššie alebo na linke:

https://hearthis.at/slobodnyvysielac/ako-dalej-191-2023-12-04/

Ak vás zaujíma viacej postojov od Jiřího Havla, tak v našom agregátore sa zobrazujú jeho vstupy v časti Paralelne. Prípadne navštívte rovno jeho portál:

https://paralelne.cz/

Categories: Stalo sa