Určite vás upútalo na sériách v Čaji o piatej rozprávanie pána Róberta Mervu o kapitalizme, jeho vývoji a hybných silách na pozadí. V krátkom čase stretnutia sa nedá dopodrobna venovať všetkému, ale širšie k týmto informáciám sa dostanete na blogu pána Róberta Mervu.
Uvádzame tu kľúčové články s krátkymi úryvkami a s linkami na jeho blog (stačí kliknúť aj na obrázok článku) .
Kto vlastní planétu Zem?
Každý z nás by súhlasil s tvrdením, že okolo nás žijú aj zlí ľudia. Máme však tendenciu tomu
nevenovať prílišnú pozornosť. Žijeme totiž v presvedčení, že nás sa to netýka. Bolo by však naivné si myslieť, že zlí ľudia nečinia zlo.
Rovnako tak vnímame aj globalistov. Žijeme v akomsi sebaklame, že asi ani žiadni globalisti nie sú. Nikde ich akosi nevidno a tie hejty o Sorosovi, Gatesovi či Schwabovi sú podľa nás dosť prehnané. Ale ak existujú antiglobalisti, a tí existujú, tak takmer s istotou môžeme povedať, že existujú aj globalisti. Títo globalisti predstavujú akúsi mocenskú silu, ktorá má snahu riadiť a ovládať nie len celé krajiny, v ktorých pôsobia oni sami, ale už aj celý svet.
Lavína sa už odtrhla a nie je možné ju zastaviť a ani tento proces zvrátiť
silné procesy nedokážeme zastaviť a už vonkoncom ani zvrátiť. Môžeme ich však korigovať.
Ako sa rodil kapitalizmus, alebo «Tretie Kartágo»
Koncom 15. str. sťažovali Osmani Benátčanom prístup na východné trhy, kde bol hlavný zdroj ich obchodu a bohatstva. Navyše k tomu prišli ešte Portugalci (Vasco da Gama), ktorí otvorili novú cestu do Ázie. Tá viedla okolo Afriky a následne Indickým oceánom. Benátčania verili, že im týmto Portugalci spôsobili obrovské škody.
Nakoniec sa však v roku 1509 takmer celá Európa (vrátane Vatikánu, avšak okrem Anglicka) spojila proti Benátčanom v lige Cambrai a v roku 1511 boli Benátky porazené. Benátčanov pred úplným vyhladením a vymazaním z histórie zachránil vtedy pápež Július II., ktorý za to od nich zobral nemalý úplatok. (Július II. sa stal potom prvým rímskym veľkňazom, ktorého mŕtvolu zabalzamovali)
Ešte aj na konci 16. str. bol objem benátskeho obchodu dvakrát väčší ako objem Anglického a Francúzskeho dohromady (3 milióny dukátov Benátskeho obratu oproti 1,5 miliónu Anglického a Francúuzskeho obratu spolu). Avšak Benátčania sa celé 16. storočie cítili čoraz menej pohodlne a snažili sa nájsť východisko z pasce, do ktorej ich história vohnala. Ich večný nepriateľ – Janovčania, však našli cestu von. Presťahovali sa do Švajčiarska. Majitelia švajčiarskych bánk sú až podnes deň dedičmi janovskej obchodnej a finančnej aristokracie a čiastočne Longobardov.
Celý článok na blogu Torden nájdete TU.Dôkazy proti kapitalizmu
Toto je úryvok z prejavu jednej celosvetovo známej osobnosti. Prečítajte si ho a skúste zistiť, kto to povedal a v akom období.
“Spomeňte si na situáciu v popredných svetových ekonomikách pred dva a pol rokom. Rast priemyselnej výroby a obchodu takmer vo všetkých kapitalistických krajinách. Rast produkcie surovín a potravín takmer vo všetkých poľnohospodárskych krajinách. Veľké haló okolo USA ako krajiny najplnokrvnejšieho kapitalizmu. Víťazné piesne o „blahobyte“. Klaňanie sa doláru. Velebenie nových technológií a technického pokroku. Vyhlásenie éry „ozdravenia“ a nezničiteľnej sily kapitalizmu.
Tak to vyzeralo včera. A ako to vyzerá dnes?
Dnes je hospodárska kríza takmer vo všetkých priemyselných krajinách sveta. Dnes je poľnohospodárska kríza vo všetkých poľnohospodárskych krajinách. Namiesto „prosperity“ je chudoba más a kolosálny nárast nezamestnanosti. Namiesto rozmachu poľnohospodárstva je skaza miliónov roľníkov. Rúcajú sa ilúzie o všemohúcnosti kapitalizmu a o všemohúcnosti severoamerického kapitalizmu zvlášť. Víťazné piesne na počesť dolára a technologického pokroku sú čoraz slabšie. Pesimistické vytie o „chybách“ kapitalizmu je čoraz silnejšie… Takto to vyzerá dnes.
Nie je potrebné venovať pozornosť číselným údajom, ktoré dokazujú existenciu tejto krízy. O existencii krízy už nikto nepochybuje…
1 Comment
matek zubkov · 26. novembra 2024 at 14:34
brilantné, ďakujem.
Comments are closed.