V našich médiách sa temer neobjavili správy o požiari vo francúzskej jadrovej elektrárni pri meste Chinon, ktorý vypukol v sobotu nadránom a mal za následok odstavenie 2 blokov elektrárne. Podľa oficiálnych informácií: “Francúzsky Inštitút radiačnej ochrany a jadrovej bezpečnosti (IRSN) v samostatnom vyhlásení oznámil, že udalosť monitoroval, ale “nemala žiadny vplyv na obyvateľstvo ani na životné prostredie”.

Ale keďže už od čias kovidu, mnoho z občín monitoruje aj vývoj rádioaktivity (naposledy po likvidácii britmi dodanej uranovej munície na Ukrajinu), zistili ste, že v protismere vetra, a značne južnejšie, až v Španielsku je v meracom bode ES_UTD816 radiácia 20000nSv/h. Na porovnanie, v oblasti Černobyľa Pripjati je 50 rokov po havárii JE stále rádioaktivita okolo 7000nSv/h. Život ešte bezprostredne neohrozujúca hranica je 2000nSv/h.

Chinon sa nachádza v strede Francúzska medzi mestami Nantes a Tours. Tam meracie stanice naozaj nezachytili zvýšenú radiáciu. Bod, ktorý zaujal je v oblasti Navarra v meste Pamplona. Tam narástla nameraná rádioaktivita až na hodnotu 60840nSv/h a zhodou okolnosti sa to stalo presne v čase od sobotňajšej polnoci do rána. Pravdepodobne ide o zhodu náhod.

Oblasť Pamplona svietila ešte včera 14.2.2024 na fialovo.
Merací bod udával až 60840nSv/h presne v čase havárie v JE Chinon, postupne hodnoty poklesli a ustálili sa na 20196

Dnes doobeda Windy už zobrazovalo tento merací bod sivým, dokonca pri väčšom náhľade ho nebolo vidieť, iba keď ste si priblížili mapu a vedeli ste presne, kde to máte hľadať. Teraz poobede, 15.2.2024 už meraciu stanicu nenájdete.

Stanica  ES_UTD816 BURGUETE-AURITZ nie je súčasťou siete automatických staníc Rady pre jadrovú bezpečnosť (Consejo de Seguridad Nuclear – CSN) . Je to stanica siete výstrah o rádioaktivite (RAR), ktorá patrí pod Generálne riaditeľstvo civilnej ochrany (DGPC). Stanica je nefunkčná a DGPC nedostalo automatické hlásenie o prekročení stanovených úrovní, chyba mohla vzniknúť v procese prenosu údajov. SOS Navarra zmobilizovala komunálny hasičský zbor oblasti Navarra, ktorý vyrazila do oblasti s meračom radiácie, aby skontrolovala úroveň na mieste. Hasičský zbor oznámil, že merania v okolí snímača Burguete boli v norme.

Ak by ste narazili na ďalšie informácie, že napriek tomu nie je všetko tak úplne v poriadku, napíšte pod článok príspevok s vašimi zisteniami.

Categories: Stalo sa