V nedeľu 27.8.2023 sa zoskupenia vlasteneckých skupín, po uctení si činov našich predkov pri pamätníku Mor Ho!  , presunuli do Starých Hôr k pamätníku padlým.

Týmto sme sa na mieste pamätníka padlým pripojili k Jazde hrdinov SNP motorkárskeho klubu Noční Vlci, kde sme si spoločne uctili predkov, urputne brániacich úzku dolinu so Starými Horami počas SNPv r.1944 a r.1945.

Podujatie otvorili slovenská a ruská hymna.

Boris Šeliga priblížil zhromaždeniu informácie o pomníku a o obetiach uvedených na pomníku, ktorí zahynuli pri obrane obce a okolitej starohorskej oblasti. Staré Hory boli povstaleckým zázemím, dôležitou križovatkou a obrannou zónou pri ústupe povstaleckej armády do hôr. Toto veľké zhromaždenie povstaleckých síl malo za následok, že nemecká armáda bombardovala Staré Hory. Nemci nakoniec obsadili Staré Hory 29.- 30.10.1944 a odtiaľ trestné jednotky terorizovali okolie. Samozrejme obyvateľstvo pomáhalo povstalcom a nemecká branná moc bola pravidelne prepadávaná a nemecké oddiely boli likvidované. Staré Hory boli nakoniec oslobodené až 4.4. 1945 Červenou Armádou a Rumunskou armádou. Na území obce je zhruba 17 pomníkov. Významný je pomník Mor Ho!

Miloš (Slavica, NO) pozdravil účastníkov, Slavicu, spoločenstvá združené v Národnom Obrodení, Nočných Vlkov. Jozef (Noční Vlci, Slovensko) pozdravil a poďakoval prítomným bratom zo Slovenska, Ruska, Čiech, Srbska, Macedónska, Čiernej Hory a Kazachstanu. Vaša prítomnosť znamená, že v európe existujú vlastenci, ktorí nechcú aby táto história zanikla a odovzdávajú memento o udalostiach svojim deťom. Ocenil množstvo skromných ľudí, ktorí nielenže bránili svoju vlasť ale aj pomáhali utečencom a aj dnes majú otvorené srdcia a otvorene vítajú naše vlastenecké spoločenstvá.

Nasledoval pietny akt kladenia vencov a poklonenia sa pamiatke obetí.

Po spoločnom pozdrave Mor ho! účastníci pózovali pre spoločnú fotografiu a presunuli sa do centra Starých Hôr, miesta Partizánskej Vatry.

Po spoločnom posedení s našimi slovanskými bratmi sa Noční vlci opätovne vydali na cestu. Vyprevádzaní boli bojovým pozdravom:

MOR HO !


Categories: Stalo sa