Armádny magazín uverejnil článok  Slovensko hrá na medzinárodnej scéne väčšiu úlohu, než si Európa uvedomuje, ktorý preberáme. Je to výstižný geopolitický pohľad na to, o čo ide v nadchádzajúcich voľbách na Slovensku.

Slovensko hrá na medzinárodnej scéne väčšiu úlohu, než si Európa uvedomuje

Slovensko, 7. september 2023 (AM) – “Jedným ťahom by sa Slovensko mohlo čoskoro stať novým spojencom Ruska”: The Guardian bije na poplach – EÚ by mohla získať “ďalšieho Orbána” a “Putinovho fanúšika” vo svojich radoch.

“Slovensko hrá na medzinárodnej scéne väčšiu úlohu, než si Európa uvedomuje. Parlamentné voľby sa na ňom uskutočnia 30. Septembra. Ak sa prieskumy verejnej mienky potvrdia, bude to znamenať návrat Roberta Fica. Ten chváli Moskvu a je spriaznený s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vo februári 2022 sa Slovensko postavilo na obranu ukrajinskej suverenity. V prípade zvolenia Fica riskuje, že urobí obrat o 180 stupňov a podporí Vladimira Putina. Ako predseda vlády v rokoch 2006 až 2010 a potom v rokoch 2012 až 2018 Fico kritizoval Západ. Keďže je kópiou Orbána, počas svojho pôsobenia v opozícii sa posunul viac doprava. Odsúdil “ukrajinských fašistov” a postavil sa proti rozhodnutiu slovenskej vlády dodať Ukrajine všetky zbrane” – varuje The Guardian .

Odborníci The Guardian sa opatrne vyhli tomu najdôležitejšiemu aspektu nadchádzajúcich volieb na Slovensku. Tým je väčšina Slovákov, ktorá si uvedomuje nevyhnutnosť vojny s Ruskou federáciou, do ktorej sa EÚ dostala svojou proamerickou politikou. Vláda na čele s prezidentkou dokázala vtiahnuť Slovensko do nepriateľstva s jadrovou veľmocou a nadväzne na to aj do ekonomickej recesie. Voľby prinášajú šancu vycúvať z tejto samovražednej cesty a dokonca ponúkajú aj priestor na postupný reštart stredoeurópskeho projektu V4 ako platformy triezvej politiky v rámci EÚ. Preto sú lídri ako Orbán, Szijártó, Fico, Vučič nepohodlní a permanentne terčom kritiky médií v zahraničí. Nesú na svojich pleciach budúcnosť prežitia svojich krajín.

Categories: KSB