Neprešiel ani rok od volieb a znova si uvedomujeme, že aj u tejto vlády sa začínajú prejavovať nedostatky partokratického systému a že ako občania sme sa opätovne stali obeťami predvolebných sľubov.
Oba tábory politického spektra okolo seba opatrne našľapujú, predvolebná rétorika zostala naďalej rétorikou, vysporiadanie sa s minulosťou sa neodohralo. Popri smutne vyznievajúcej tlačovke splnomocnenca vlády pre prešetrenie pandémie si uvedomujeme, že je to vlastne obžaloba a odkrytie skutočnej existencie deep state aj na Slovensku, ktoré riadi kroky politikov z oboch táborov. Nie, toto sme nechceli voľbami dosiahnuť, aby všetci aktéri predchádzajúcej doby zostávali naďalej na svojich miestach bez ohľadu na to, ktorá strana vyhrá voľby.
Séria diskusií s verejnosťou „Čaj o Piatej“
Preto Národné obrodenie realizuje sériu stretnutí po celom Slovensku s názvom Čaj o piatej. Táto séria oboznamuje verejnosť s novou Koncepciou Správy Spoločnosti.
Tak ako to presadzujeme od počiatku vzniku Národného obrodenia, naši zástupcovia nemajú byť volení z ponuky, ktorú zostavuje niekto iný. V prípade partokratického systému sú to osoby na pozadí, sponzori a štatutári politických strán, ktoré vstupujú do politického zápasu.
Princípom má byť, že my si zástupcov chceme vyberať, nie voliť. A vyberať takým spôsobom, aby v NR SR nezasadali opätovne nekompetentní dobrodruhovia, hnaní vidinou moci a zbohatnutia cez politické pôsobenie. Princíp výberu má inšpiráciu v kopnom práve a výber profesionálov do štátnej správy musí byť riadený metódou činnej spôsobilosti.
Do detailov je možné si tieto budúce princípy osobne rozdiskutovať na stretnutiach Čaj o piatej. Nasledujúce miesta a časy konaní si môžete pozrieť v Kalendári podujatí národného obrodenia.
Pohľady za horizont
Pri tvorbe koncepcie sa stalo dôležitou otázkou, ako je možné postupne transformovať súčasný partokratický systém. Už niekoľko volebných období niektoré strany ponúkli tzv. otvorené kandidátky pre osobnosti, ktoré neboli členmi danej strany. Toto malo pragmaticky účel zdvihnutia preferencií vďaka renomé známych osobností, kalkulujúc veľakrát s výtlakom väčším, ako by tieto strany mali iba so svojimi straníckymi kandidátmi.
Prvá fáza
Pred rokom sme prispeli do tejto taktiky kampaňou: “Nevolím stranu, vyberám si osobnosti!”
S vybranými osobnosťami sme v predvolebnej kampani robili rozhovory, aby kandidáti sami o sebe prezradili nakoľko sú v súlade s Národnými hodnotami.
Táto prvá fáza ukázala, že národ, pokiaľ má tu možnosť, uprednostní výber svojich osobností pred voľbou z pripraveného zoznamu niekým z pozadia. V prípade SNS to bolo viac než prekvapením, ako dôsledne národ využil túto šancu! Momentálne rozbroje už sú výsledkom partokratického boja o moc rozdielnych politických strán ktoré bojujúci kandidáti reprezentujú. Je potrebné povedať, že v tejto fáze občania dali svoj hlas na základe mediálnej viditeľnosti kandidátov a samozrejme sa prejavil rozpor medzi ich schopnosťou mediálne pôsobiť od toho, ako sú schopní potom v realite jednať. Preto sme sa posunuli trochu ďalej a uplatnili sme u volieb do EP ďalší princíp.
Druhá fáza, činná spôsobilosť
Pri voľbách do EP sme predstavili hodnotiaci systém kandidátov na základe ich činnej spôsobilosti (kompetencie). Ak si pozrieme prienik kandidátov, ktorí nakoniec prešli do Európskeho Parlamentu, tak vidíme v prípade Milana Uhríka jeho konzistentnosť v správaní. Bez ohľadu na výsledok, podobnú konzistentnosť sme očakávali aj v prípade zvolenia u hociktorého z ostatných kandidátov (T.E.Rostas, Ľ.Huďo, M.Ďuriš, … atď) posudzovaných z pohľadu činnej spôsobilosti.
Ďalší vývoj
Politické strany z vyššie uvedených dôvodov mechanizmus voľných kandidátok budú používať naďalej, aj keď pre niektoré subjekty sa to stalo, či stane osudným.
Bolo by dobré, aby si kandidátov v ďalších voľbách na voľné kandidátky už navrhovali občania po celom Slovensku sami. V každej lokalite, či už to bude občina, alebo ulica v obci, či nebodaj aj cela obec niekoho nominuje. Kandidáti prejdú hodnotením z hľadiska činnej kompetencie pretože algoritmus výberu, tak ako je uvedený v Koncepcii Správy spoločnosti, nie je plnohodnotne uplaniteľný pri súčasných voľbách. Dôležité je, aby si ľudia vybrali svojich kandidátov a nebrali pri tom ohľad na mediálny výtlak kandidáta ale na jeho ČS (činnú spôsobilosť)! Vieme, že toto je skomplikované pri systéme jedného volebného obvodu. Preto tým, čo budú spĺňať požiadavky ČS budeme pomáhať s mediálnym zviditeľnením a veríme, že sa pridajú aj ostatné alternatívne (a možno aj niektoré systémové) médiá.
Nové princípy fungovania politických strán
V okamihu, keď občania zistia rozdiel medzi výberom a voľbou, do popredia sa dostanú predovšetkým strany, ktoré to svojou voľnou kandidátkou budú umožňovať. Politická strana má ale niektoré princípy, na ktorých je postavená partokracia a na politickú stranu je potrebné nazerať ako na projekt, ktorý má svojim investorom niečo priniesť. V minulosti síce vznikli mimosystémové strany (iniciatíva zdola, kde na prvý pohľad nie je viditeľné kompradorské, či oligarchické pozadie), väčšinou sa ale do parlamentu nedostali. Prípadne doba ešte nebola zrelá na transformáciu spoločnosti. Vznikajú stále nové politické subjekty, veríme že sa zamyslia, či ich cieľom je naozaj pomôcť národu si spravovať svoje veci, alebo skúšajú štastie na zmenu kvality svojho osobného života prípadne „svojich ľudí“ a to aspoň na jedno volebné obdobie.
Aby sa voličom garantovalo nespreneverenie sa deklarovaným princípom (dosiahnuť rôznymi technikami imperatívnosť mandátu), budú musieť vzniknúť strany na modifikovaných princípoch. Jeden z prvých je striktné oddelenie štatutárov a predsedníctva strany od kandidátky. Stranícke boje štatutárov typu Danko-Huliak nemajú v parlamente čo robiť. Nás voličov nezaujíma vnútorná stranícka politika a stranícke súperenie, nás zaujímajú ich volebné sľuby, a ako sú v nich konzistentní (dosiahnutá úroveň imperatívnosti mandátu je funkciou konzistentnosti jednania po voľbách). Štatutári strany budúcnosti majú byť technickým personálom pre zabezpečenie prístupu vybraných zástupcov ľudu do parlamentu. Budú mať aj ďalšie dôležité staro-nové úlohy, ale ich existencia sa prvýkrát objaví až po prejdení do tejto fázy. Takéto oddelenie je veľmi dôležité, pretože sťažuje partokratickému pozadiu schopnosť korumpovať vedenie strany. Táto tradičná metóda ovládnutia spolu s kompromitáciou, mediálnymi lynčami, či vydieraním stráca značne na význame po oddelení vedenia od kandidátov.
Výberom zdola si vyberáme kandidáta, o ktorom vieme, že sa bude rozhodovať rovnako, ako by sme sa rozhodovali my, podľa nášho najlepšieho svedomia alebo aj lepšie. Z historického pohľadu naši predkovia presne vedeli, prečo sa kopným človekom (oprávneným zastupovať svoju komunitu) stal ten, kto vychoval potomkov a tí už majú tiež potomkov, teda dokázal, že dokáže nielen splodiť ale aj vychovať potomkov, a to takých, ktorí budú po vzore svojich rodičov pokračovateľmi svojho rodu a národa.
Takýto kandidát, je prirodzene ten, ktorý v rámci svojho osobnostného rozvoja dosiahol v spoločnosti najvyšší stupeň rozvoja svojho ega (nechápme v tejto súvislosti ego s jeho často negatívnou konotáciou). Spoločnosť sa vyvíja tak, že stupeň, ktorý spoločnosť dosiahne závisí na najrozvinutejších osobnostiach, z ktorých niektoré sa môžu dostať aj do jej čela. Ak vidíme, že súčasná spoločnosť má tendenciu skĺznuť do digitálnej diktatúry, potom vieme veľmi presne, že autori tohto konceptu sú v svojom ontologickom vývoji ustrnutí zhruba v strede historického vývoja ľudstva, konkrétne v strede štádia konvenčnej spoločnosti, t.j.diktátori.
Viacej o vývoji spoločnosti a prečo sme tam kde sme, tak na to sledujte seriál národného obrodenia Kliatba Svätopluka.
V okamihu keď náš poslanec vstúpi do parlamentu, podstupuje transformáciu konformity, nie nepodobnú pokusom aké objavil a zdokumentoval Solomon Asch v r.1951. Navyše psychológia davu hovorí, že dav sa rozhoduje na úrovni prieniku najnižšieho vývojového stupňa účastných jedincov davu. Nie je preto vôbec prekvapením, že po zasadnutí do parlamentu, kandidát zrazu úplne otočí a ešte aj pri konfrontovaní je schopný tvrdiť, že on to na predvolebných vystúpeniach vysvetľoval jasne, len druhá strana (celý národ?) ho nepochopila. Toto bude dôležitý aspekt strán nového typu, aby zaviedli techniku izolácie rozhodovania. Naši kandidáti si musia udržať rozhodovanie z úrovne vyššej vyspelosti ako má pozadie partokratického systému.
Jedinci na pozadí partokratického systému su vývojovo zhruba v strede vývoja konvenčnej spoločnosti (Klaus Schwab, Tedros Ghebreyesus). Ale vývoj spoločnosti posúvajú ďalej tí jedinci spomedzi nás, ktorí dosiahli niektorú úroveň postkonvenčnej spoločnosti (Leonardo da Vinci, Archimedes, Newton, Darwin, Noam Chomsky). Neobávajme sa, že ich medzi sebou nemáme. Vždy je povznášajúce, keď do relácie s politikom zavolá anonymný človek a položí otázku, z ktorej je absolútne jasné, že presne vidí všetky súvislosti s následkami a to oveľa ďalej ako politik. Dotyčný politik potom len habká a odpovedá naučenými floskulami, prípadne sa bráni arogantnými poznámkami voči volajúcemu. Daný človek nemá záujem o svoje zviditeľňovanie, ale je jasné, že stojí nad politikom z hľadiska osobnostného vývoja a že keby mal v rukách rozhodovanie on, rozhodoval by inak.
Sú medzi nami, sú skromní, sú neznámi, sú neviditeľní, ale potrebujeme, aby sme práve pomocou nich zmenili našu spoločnosť. Súčasná partokratická forma je už dávno po dátume spotreby.
Máme to v rukách, zhruba takto je načrtnutá cesta, ostáva len vyberať si svojich vlastných zástupcov, nie podľa ich mediálnej viditeľnosti, ale podľa ich činnej spôsobilosti.
Ak má dôjst ku zmene, tak v prechodnom období si budeme vyberať len medzi stranami, ktoré umožnia výber voľnou kandidátkou a pokiaľ bude na výber medzi viacerými stranami, tak nech prednosť dostane tá strana, ktorá oddelí štatutárov od kandidátov a zabezpečí vo fungovaní svojej strany sťaženie ďalších princípov, na ktorých je postavený súčasný systém (napr. prerušenie alebo znezmyselnenie potenciálnej korupčnej cesty, izolácia rozhodovania, ale aj mnohé ďalšie prvky). O tom budeme jednať s vlasteneckými stranami, ktoré budú mať záujem spolupracovať na transformácii spoločnosti, aby sa do parlamentu dostávali zástupcovia, ktorých dosiahnutá úroveň ich ontogenetického vývoja stojí nad národným priemerom a značne prevyšuje súčasných politikov.
1 Comment
Oral.sk - Necenzurované správy Čaj o piatej a pohľady za horizont. · 6. októbra 2024 at 4:21
[…] Čaj o piatej a pohľady za horizont. je zobrazený ako prvý na Národné […]
Comments are closed.